Bratislava, 23. 12. 2024 – Interaktívna prezentácia NCZI venovaná Výskytu zhubných nádorov v SR v novej rozšírenej verzii prináša údaje o počte potvrdených novodiagnostikovaných zhubných nádorov z Národného onkologického registra za obdobie rokov 1996 – 2015, ako aj očakávané počty novodiagnostikovaných prípadov zhubných nádorov na základe údajov zdravotných poisťovní a údajov o úmrtiach za roky 2016 – 2022.
Národný onkologický register Slovenskej republiky (NOR SR) je centrálnou databázou, ktorá zhromažďuje podrobné informácie o výskyte onkologických ochorení v Slovenskej republike a vedie ho Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Jeho zákonnou úlohou je zber údajov, ich spracovanie, validácia, dopĺňanie, analýza, interpretácia a napokon aj zverejňovanie spracovaných výsledkov, čím pomáha lekárom, výskumníkom, poisťovniam, farmaceutickým firmám a v konečnom dôsledku aj pacientom.
Aktuálnosť údajov, nie len v onkológii je nesmierne dôležitá. Počet novodiagnostikovaných onkologických ochorení je zásadným vstupom pre plánovanie zdravotnej politiky. V posledných piatich rokoch zaviedlo Slovensko nové skríningové onkologické programy – napríklad na včasné odhalenie kolorektálneho karcinómu, rakoviny prsníka či krčka maternice. Analýza efektivity týchto skríningov závisí od toho, či máme aktuálne údaje o tom, ako sa mení výskyt ochorenia a či sa počet zachytených prípadov zvyšuje a ideálne aj v akom štádiu ochorenia.
Presné a včasné dáta o incidencii onkologických ochorení nie sú kľúčové len pre efektívne plánovanie zdravotnej starostlivosti, ale zohrávajú aj rozhodujúcu úlohu pri kategorizácii nových liekov a ich vstupe na trh. Na Slovensku, ako aj v iných krajinách, je hodnotenie účinnosti a potreby nových liekov spojené s presnými epidemiologickými údajmi, ktoré môžu podstatne ovplyvniť rozhodovanie o ich registrácii a schválení v rámci verejného zdravotného systému.
Inovácie zo strany NCZI
S ohľadom na vyššie uvedené potreby, prišla inovácia zo strany NCZI a to využívanie nového informačného systému pre NOR SR a aplikovanie algoritmu, ktorý analyzuje dáta zdravotných poisťovní.
NCZI koncom roka 2023 spustilo nový informačný systém, ktorý zabezpečuje automatizované procesy spracovania údajov z elektronických databáz v správe NCZI čím zaviedlo do praxe elektronický záznam zdravotného registra a nové štandardné postupy spracovania údajov na základe odporúčaní a skúseností medzinárodných organizácií, vrátane implementácie využívania softvéru na kontrolu kvality.
Paralelne NCZI vyvinulo inovovanú verziu algoritmu (prvé výstupy na základe prvej verzie boli publikované začiatkom roka 2023), ktorý na určenie nových prípadov onkologických ochorení využíva dáta zdravotných poisťovní. Na preklenutie obdobia spracovania údajov od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a teda lekárov sa použili už existujúce, relatívne spoľahlivo zaznamenávané informácie o poskytnutej a uhradenej zdravotnej starostlivosti, ktoré prešli dôslednou administratívnou kontrolou zo strany poisťovní pri realizácii úhrad za výkony, lieky a procedúry.
Dáta od poisťovní umožňujú nahliadnuť po určitú úroveň do aktuálnej epidemiologickej situácie bez obrovského časového oneskorenia. Takáto inovácia môže byť mimoriadne cenná, keď potrebujeme rýchlo zistiť, ako sa mení výskyt určitých nádorov, či sa zvyšuje úspešnosť liečby alebo či stúpa počet nových prípadov v určitých regiónoch. Je to ako mať rýchlu provizórnu mapu súčasného terénu: nie je tak detailná ako špičková geologická mapa (NOR SR), ale aspoň ju máte v ruke okamžite a môžete konať – či už ide o nasmerovanie zdrojov, zásobenie určitými liekmi, alebo o urgentné prehodnotenie skríningových programov.
Využitie algoritmu na identifikáciu nových prípadov z dát zdravotných poisťovní a údajov o príčinách úmrtí nie je zázrak, ale je to veľmi dôležitý krok. Umožňuje nám preklenúť informačnú priepasť, získať relatívne presné a aktuálnejšie informácie o onkologickej situácii, urýchliť proces napĺňania registra a analyzovať poskytovanie onkologickej starostlivosti naprieč Slovenskom.
Spracované štatistické výstupy
Na základe spracovaných dát NOR SR a výstupov získaných na základe algoritmu evidujeme v roku 2022 nárast o 40 prípadov na 100 tisíc osôb oproti roku 1996 vyjadrený v počte novodiagnostikových zhubných nádorov vekovo-štandardizovanou mierou incidencie, čím eliminujeme vplyv rozdielnej vekovej štruktúry populácie v priebehu rokov a incidencia je porovnateľná.
G 1 Vekovo-štandardizovaná miera incidencie zhubných nádorov a vekovo-štandardizovaná miera úmrtnosti na zhubné nádory za roky 1996 – 2022
Prežívanie pacientov so zhubnými nádormi je hodnotené indexom prežívania - podiel počtu pacientov, ktorí sa dožili 1 roku, 3 rokov, resp. 5 rokov od dátumu diagnostikovania nádorového ochorenia a počtu novodiagnostikovaných prípadov nádorového ochorenia v roku diagnostiky.
Z prezentovaných grafov vyplýva, že do 1 roka sa v hodnotených rokoch diagnostiky ochorenia 2016 – 2021 dožilo 81 % až 84 % pacientov. Prežívanie do 3 rokov sa v rokoch 2016 – 2019 pohybovalo v rozmedzí 69 % až 70 % a prežívanie do 5 rokov, ktoré je aktuálne možné hodnotiť iba za roky diagnostiky ochorenia 2016 a 2017 dosiahlo úroveň 61 %.
G 2 Index prežívania za jednotlivé roky diagnostiky ochorenia
Index prežívania klesá s vekom pacientov. Kým u mladších osôb vo veku 30 – 44 rokov bol index prežívania do 3 rokov 88 %, tak u osôb vo veku 45 – 59 rokov 76 % a vo veku 60 – 74 rokov 69 %. Hodnoty vychádzajú so sumárneho počtu prípadov zhubných nádorov (získaných na základe algoritmu) za hodnotené obdobie 2016 – 2021, v prípade 3-ročného prežívania za obdobie rokov 2016 – 2019.
G 3 Index prežívania podľa vekových skupín
Pripravená interaktívna infografika súčasne prezentuje výskyt zhubných nádorov za roky 1996 – 2022 v absolútnej početnosti ako aj relatívnom vyjadrení, napr. hrubá miera incidencie, vekovo-štandardizovaná miera incidencie s doplnením údajov o úmrtnosti na zhubné nádory. Osobitnou časťou sú spracované výstupy obsahujúce ukazovatele súvisiace s vybranými diagnózami zaradenými do skríningových onkologických programov na Slovensku.