Na celom svete sa 14. júna 2023 oslavuje Svetový deň darcov krvi. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií máme na Slovensku 258 309 darcov krvi. Počet pravidelných darcov a prvodarcov výrazne klesá.
Svetový deň darcov krvi, ktorý oficiálne vyhlásilo Svetové zdravotnícke zhromaždenie (World Health Assembly - WHA) v roku 2005 poskytuje každoročne špeciálnu príležitosť na poďakovanie sa dobrovoľným darcom krvi z celého sveta.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prízvukuje, že v mnohých krajinách je aj v 21. storočí veľkou výzvou zabezpečiť dostatok krvi, jej kvalitu a bezpečnosť. Nedostatočný prístup k bezpečnej krvi a krvným produktom, najmä v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, má dopad na všetkých pacientov vrátane tých, ktorí vyžadujú pravidelnú transfúziu.
- Zo 118,5 milióna darcov krvi po celom svete, 40 % z nich je z krajín s vysokými príjmami, kde žije 16 % svetovej populácie.
- V krajinách s nízkymi príjmami sa až 54 % krvných transfúzií podáva deťom do 5 rokov.
- Na základe vzoriek od 1 000 ľudí je miera darcovstva krvi: 31,5 darcov v krajinách s vysokými príjmami, 16,4 darcov v krajinách s vyšším stredným príjmom, 6,6 darcov v krajinách s nižším stredným príjmom a 5,0 darcov v krajinách s nízkymi príjmami.
- Od roku 2008 do roku 2018 bol zaznamenaný nárast o 10,7 milióna darcov krvi od dobrovoľných neplatených darcov.
- Celkovo 79 krajín odoberá viac ako 90 % svojej krvi od dobrovoľných neplatených darcov krvi; 54 krajín však odoberá viac ako 50 % zásob krvi od rodinných/náhradných alebo platených darcov.
- Len 56 zo 171 reportujúcich krajín vyrába lieky odvodené z plazmy (PDMP).
- Celkovo 91 krajín uviedlo, že všetky PDMP sa dovážajú, 16 krajín uviedlo, že počas sledovaného obdobia sa nepoužívali žiadne PDMP a 8 krajín na otázku neodpovedalo.
Darcovstvo krvi v SR
Údaje o počte darcov krvi pravidelne sleduje a eviduje aj Národné centrum zdravotníckych informácií. Zo zverejnených údajov sa javí, že obdobie Covidu negatívne zasiahlo do vývoja počtu prvodarcov a pravidelných darcov krvi. Rozdiel v počte pravidelných darcov krvi v období pred Covidom a po ňom, je vyše 10-tisíc. Počet prvodarcov krvi medzi rokmi 2019 a 2021 klesol o takmer 7-tisíc, oproti roku 2015 ubudlo vyše 11-tisíc prvodarcov.
Motto tohtoročnej kampane Svetového dňa darcov je „Give blood, give plasma, share life, share often“ (Daruj krv, daruj plazmu, zdieľaj život, zdieľaj často, pozn.preklad). V centre sú pacienti, ktorí potrebujú celoživotnú podporu vo forme transfúznych liekov. Vyzdvihuje úlohu, ktorú môže zohrať každý jeden človek vďaka dobrovoľnému a bezodplatnému darovaniu krvi alebo plazmy. Zdôrazňuje tiež význam pravidelného darcovstva, ktoré vytvorí bezpečné a udržateľné zásoby krvi a krvných produktov dostupné všetkým, vždy a všade.