Národné centrum zdravotníckych informácií plánuje predložiť na rokovanie Riadiaceho výboru PO7 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra štúdiu uskutočniteľnosti k projektu
„tzdravie – rozšírenie ezdravie o telemedicínske služby“.
Súčasťou prípravy štúdie uskutočniteľnosti je verejné pripomienkovanie partnerov a verejnosti.
Národné centrum zdravotníckych informácií reflektuje na vyhlásenú dopytovú výzvu „Digitálna inklúzia“ a to vypracovaním štúdie uskutočniteľnosti s názvom „tzdravie – rozšírenie ezdravie o telemedicínske služby“, vypracovaním štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorého výsledkom bude zavedenie nástrojov pre podporu asistovaného života a telemedicíny.
Cieľom projektu je vybudovanie nových elektronických služieb zdravotníctva v oblasti dištančnej medicíny vychádzajúci z programového vyhlásenia pre obdobie 2016-2020 v oblasti zdravotnej politiky, ktorého jednou z priorít je oblasť rozvoja, obnovy a modernizácie, a to aj zavádzanie nových služieb rezortu zdravotníctva pre jednotlivé subjekty sektora.
Primárny cieľ je orientovaný na pacienta s cieľom naplniť základný princíp telemedicíny, a to zachovanie vzťahu a interaktivity medzi lekárom a pacientom s použitím nástroja realizovaného týmto projektom. Budú sledované vybrané medicínske ukazovatele a ich správanie sa počas obdobia udržateľnosti projektu pre jednotlivé typy diagnóz. Týmto sa podporí plnenie nasledovných benefitov:
- Zlepšenie kvality jednotlivých hodnôt medicínskych ukazovateľov meraných v domácom ošetrení.
- Včasná reakcia a zásah pri zmene hodnôt medicínskych ukazovateľov mimo hraničných hodnôt.
- Efektívnejšia zmena liečebných postupov.
- Zlepšenie kvality života pacientov.
- Zníženia dĺžky pobytu v nemocnici redukciou lôžkodní s možnosťou skoršieho prepustenia pacienta do domáceho ošetrenia.
- Menej návštev u lekára.
- Zvýšeného dodržiavania (compliance) liečebného režimu pacientom, a tým predchádzanie možnej dekompenzácii chronického ochorenia.
- Zníženia počtu hospitalizácií a rehospitalizácií chronicky chorých najmä z dôvodu dekompenzácie ich základného ochorenia.
Sekundárnym cieľom ale rovnako podstatným je sledovanie návratnosti projektu z pohľadu financií, nastavenia nových liečebných plánov a procesov. Týmto sa podporí plnenie nasledovných benefitov:
- Efektívnejšie manažovanie lôžkodní strávených pacientom na lôžku (ušetrená 1 hospitalizácia na sledovanej vzorke pacientov).
- Efektívnejší manažment času lekára a obslužného personálu.
- Počas projektu budú sledované ďalšie hodnoty, kde cieľom bude zapojenie ZP, MZ SR a PZS s cieľom nastaviť podporné mechanizmy pri zavádzaní telemedicíny do praxe s cieľom optimalizovať náklady a zavádzať nové postupy a prvky.
Materiál na verejné prerokovanie štúdie uskutočniteľnosti k projektu
„tzdravie – rozšírenie ezdravie o telemedicínske služby“ je
dostupný na webe www.nczisk.sk a v MetaIS.